"a Barn where you Belong"

Riding Lessons Overview

Beginner Lessons

Our beginner program is separated into two types of lessons:

Beginner Private lessons focus on our young riders learning the basics of horsemanship, safety, grooming, and tacking up (putting saddle and bridle on) in addition to riding. We encourage this for our riders who are 5-6 years old. The lesson is 1 hour long and the cost is $250 a month which includes 4 lessons and access to our beginner events and field trips. Lessons are at the same time each week.

Beginner Duo lessons are suited for new riders 7 and up. These lessons allow riders to come 15 minutes prior to their lesson and catch their lesson horse and start tacking up with the help of our barn managers. This allows riders to be in the arena for most of their lesson time. This lesson is 2 riders per instructor, 1 hour long.

Beginner Lessons:

Cost is $250 a month which includes 4 lessons and access to our beginner events and field trips. Lessons are at the same time each week.

Intermediate Riding Lessons

Must graduate from the beginner program OR have passed the skills test at their trial lesson.

1 hour lesson, riders can come 15 minutes prior to their lesson to get their horses tacked up with the help from a barn manager. Two riders for each instructor and each student gets access to three competitions, barn days, OR special events outside of their regular lesson per semester.

Intermediate Lessons:

Cost is $300 a month and lessons are at the same time each week.

Advanced Lessons

Must graduate from our Intermediate program.

1 hour lesson, riders come 15 minutes prior to their lesson to get their horses out. These lessons will be more intense and be physically more demanding than Intermediate lessons. 

Each rider gets 3 credits to competitions/events per semester as well as 1 REQUIRED working student slot (2 hours long) each week. During this time advanced riders will be helping the beginner riders in the barn, preparing evening feed, chores, etc. with the barn manager's help. 


Advanced Lessons:

Cost is $300 a month and lessons are at the same time each week.

 

Join our Mailing List

Sign up to receive our email updates

Search our store